Це були непрості 30 років героїчного подвигу великої кількості людей. Наслідки однієї з найбільших техногенних катастроф відчув увесь світ, тому її 30-та річниця не повинна залишитися непоміченою.
26 квітня 1986 року 4 енергоблок атомної станції запинявся на плановий ремонт, поступово знижуючи свою потужність. Разом з його зупинкою було заплановано проведення наукового експерименту. Під час його проведення була повністю виведена з ладу вся передбачувана проектом система захисту реактора. Миттєво, в декілька разів, зросла потужність реактора, яка призвела до розігріву активної зони до декількох тисяч градусів. На розплавлений метал проникла охолоджуюча вода, утворивши великий об’єм пари. Взаємодія водяної пари з цирконієм утворили кисневу, вибухову суміш великої потужності, яка зруйнувала сімдесятиметрової висоти будівлю енергоблоку і викинула зруйновані конструкції на територію станції. Вони вилетіли на дах 3 енергоблоку, машинного залу, які були вкриті шаром гудрону.
Виникла пожежа найвищого ступеня складності. Першими для її ліквідації приступили бойові підрозділи, якими керував майор Л.П.Телятников, лейтенанти В.П.Правик, В.М.Кибенок. Пізніше вступили в битву з вогнем пожежники з Вільчі, Іванкова, Помського, Розважева, Чорнобиля, Бородянки Київської області, та сотні пожежних команд з багатьох сусідніх областей.
Під час вибуху на 4 енергоблоці близько 50 тонн ядерного палива випарувалось і було викинуто в атмосферу на висоту 1 км, і розсіяне повітряними потоками на великі території, утворивши радіоактивні ділянки на поверхні землі забруднені цезієм – 137, стронцієм – 90, плутонієм – 239, нептунієм – 139 та багатьох інших, з тривалими періодами напіврозпаду. Сумарна кількість викинутих радіонуклідів в атмосферу дорівнює потужності 10 атомних бомб скинутих на Херосіму. Близько 70 тонн ядерного палива разом з реакторним графітом було розкидано по території станції, створивши дуже високі радіаційні ділянки з випромінюванням в 10-20 тис.рентгенів за годину. Приблизно 50 тонн ядерного палива та 1800 тонн реакторного графіту залишилось в шахті реактора. |