Site home | Register now | Log in Hello Гость | RSS
 • На головну
 • Меню  Главная » Статьи » Методична робота » Михайлюк Валентина Євгенівна

  Завдання для 1 курсу з всесвітньої історії 13.04. - 17.04. 2020 р.

   

  Дипломатія часів війни

   

  Війна почалася нападом Німеччини на Польщу. Влаштувавши прикордонну перестрілку в районі міста Гливиць, 1 вересня 1939 р. Німеччина рушила на Польщу 57 дивізій, близько 2500 танків, 2000 літаків. Чисельність армії вторгнення становила 1,5 млн осіб. Невелика країна опинилася сам-на-сам з хижацькою агресією гітлерівської Німеччини. Звичайно, Англія і Франція у відповідь на це оголосили 3 вересня війну Німеччині, оскільки ще недавно вони заявляли себе гарантом безпеки Польщі. Але реальної допомоги полякам вони не надали. З 3 по 10 вересня війну Німеччині оголосили Австралія, Індія, Канада, Нова Зеландія. Японія оголосила про своє невтручання у війну в Європі, а СІЛА - про свій нейтралітет. Світ вступив в історичну смугу Другої світової війни.

  Перший етап війни тривав від 1 вересня 1939 р. по 21 червня1941 р. У перші тижні цього етапу, до 17 вересня 1939 р. німецькі війська окупували західну частину Польщі, вийшовши на лінію Львів, Володимир-Волинський, Брест-Литовськ, яка була позначена у таємних протоколах пакту Молотова-Ріббентропа. Оскільки Франція та Англія не вели бойових дій із противником, Німеччина скористалася цим, окупувавши у квітні 1940 р. Данію та Норвегію. Протягом травня 1940 р. капітулювали уряди Бельгії, Голландії та Люксембургу (т. зв. Бенілюкс). 10 травня 1940 р. німецькі війська, обійшовши з півночі славнозвісну „лінію Мажино" рушили на Париж і вже 22 червня 1940 р. Франція підписала капітуляцію перед Німеччиною. Гітлер звелів організувати все так, щоб акт капітуляції відбувся у Комп´єнському лісі у тому ж вагоні (і його відшукали!), де у 1918 р. Німеччина підписувала свою капітуляцію у Першій світовій війні. Наставала розплата авторів Версальської угоди за тяжкі умови миру, нав´язані колись переможеній Німеччині.

  10 травня 1940 р. прем´єр-міністром Великобританії було призначено видатного державного діяча країни Уїнстона Черчилля. Він очолював уряд країни протягом усієї війни, аж до 1945 р. Він був широко відомий своїми антинімецькими, антифашистськими і, в той же час, антирадянськими поглядами. Тепер Англія вступила в активну боротьбу з Німеччиною. Вже з серпня 1940 р. германська авіація розпочала систематичні авіаційні удари по важливим стратегічним вузлам Англії. На морі Німеччина почала топити торговельні англійські кораблі. Одночасно німецькими військами було окуповано Грецію, Югославію. Болгарський профашистський уряд приєднався до Берлінського пакту.

  Позиція Радянського Союзу протягом цього етапу не виглядає однозначною в очах сучасних істориків. З точки зору глобального, або навіть європейського погляду, СРСР виступає посібником Німеччини у війні. На це вказує воєнно-політичне та торговельне співробітництво двох країн, а також факт укладання між ними пакту Молотова-Ріббентропа. Однак треба врахувати те, що піковий рівень такого співробітництва між Німеччиною та СРСР припадає на період часу перед приходом нацистів до влади у Німеччині. У той же час вигоди, які отримав СРСР на цьому етапі, були використані для підготовки до відкритої війни у майбутньому. В кінцевому рахунку це відіграло значну роль у майбутній перемозі над Німеччиною. Проте, без сумніву, можна визнати злочинний характер сталінської зовнішньої політики цього періоду, яка значною мірою сприяла роздуванню світового конфлікту і, врешті, поставила країну на межу державної катастрофи і воєнної поразки.

  Другий етап війни (22 червня 1941 р. - листопад 1942 р.) розпочався вступом у війну СРСР. 22 червня Німеччина без оголошення війни розпочала вторгнення на територію СРСР по всьому західному кордону. Одразу ж почалося активне формування антигітлерівської коаліції. На другий день Великої Вітчизняної війни (23 червня 1941 р.) Англія та США майже одночасно заявили про повну підтримку Радянського Союзу у цій боротьбі та про готовність надати йому воєнну та економічну підтримку у боротьбі. У липні-серпні 1941 р. були підписані угоди між Англією та СРСР про спільні дії проти Німеччини (12 липня) та про торговий обіг між країнами (16 серпня). У серпні США та Англія утворили Атлантичну хартію, до якої у вересні приєднався СРСР. Проте реально Сполучені Штати вступили у війну 7 грудня 1941 p., після раптового нападу японських сил на воєнно-морську базу США у Перл-Харборі і розгрому американського флоту на тихоокеанському театрі бойових дій. Воєнна ініціатива там одразу ж перейшла до Японії і вона швидко окупувала Індонезію, Сінгапур, Філіппіни, Бірму, Нову Гвінею.

  Протягом третього етапу війни (листопад 1942 р. - кінець 1943 р.) стратегічна ініціатива переходить до країн антигітлерівської коаліції. Відбувається корінний перелом у ході війни - значною мірою завдяки героїчній боротьбі радянського народу на радянсько-германському фронті. Головне значення в цьому мали перемоги радянських військ у Сталінградській та Курській битвах. Одночасно відбувався успішний наступ союзників в Африці (Єгипет, Кіре-наїка, Туніс), на Сицилії та в Італії. На московській конференції (жовтень 1943 р.) зміцнилися союзницькі відносини країн антифашистського блоку. На Тегеранській конференції (28 листопада - 1 грудня 1943 р.) було прийняте рішення про відкриття другого фронту у травні 1944 р. та про узгодження спільних воєнних дій союзників.

  На четвертому етапі війни (кінець 1943 р. - травень 1945 р.) відбувалося визволення Червоною Армією західної частини СРСР, Польщі, Румунії, Болгарії, Чехословаччини. Нарешті б червня 1944 р. було відкрито Другий фронт. Почалося визволення Західної Європи. Це був етап найактивнішої боротьби. У цей період одночасно воювало 18 млн чоловік, 40 тис. танків та самохідних артилерійських установок, 260 тис. гармат, 38 тис. літаків.

  Ялтинська конференція ухвалила рішення союзників про післявоєнну долю Німеччини, Польщі, Югославії, про створення Організації Об´єднаних Націй, яку було створено 25 квітня 1945 р. та про вступ СРСР у війну проти Японії у двохмісячний термін після капітуляції Німеччини. Внаслідок спільних зусиль союзників стався остаточний розгром Німеччини та її капітуляція 8 травня 1945р.

  Під час п´ятого етапу Другої світової війни (травень-вересень 1945 р.) було розгромлено Японію, звільнено від японських військ всі захоплені нею території. Вперше в історії американськими військами було застосовано атомну зброю - дві бомби було скинуто на японські міста Хіросіму (6 серпня) та Нагасакі (9 серпня). Після розгрому Квантунської армії Японії радянськими військами вона підписала акт про капітуляцію (2 вересня 1945 p.). Друга світова війна завершилася.

  Ця війна, яка передбачалася як низка малих, коротких та блискавичних війн, перетворилася на глобальну світову трагедію, до якої було залучено до 128 млн чоловік, 64 держави світу із населенням 1,7 млрд чол. У війні загинуло близько 50 млн чол. - ця цифра не може визнаватися точною, бо людські втрати СРСР постійно уточнюються. Економіка більшості воюючих країн була підірвана. Ця війна, яка поставила людство на межу винищення, змусила цивілізацію активізувати життєві сили. Було створено об´єднану структуру світової спільноти - Організацію Об´єднаних Націй, яка протистоїть тоталітарним тенденціям та імперським амбіціям окремих держав. Разом з тим, перемога над фашизмом зміцнила позиції демократії. І, хоча сьогодні ще мають місце воєнні протистояння, локальні воєнні конфлікти, існують окремі тоталітарні держави, людство має великий шанс уникнути глобального самознищення.

  Категорія: Михайлюк Валентина Євгенівна | Додав: mvelicey (13-Квітня-2020)
  Переглядів: 139 | Рейтинг: 0.0/0
  Всього коментарів: 0
  Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
  [ Реєстрація | Вхід ]
  Авторизация

  Block title
  Block content
  Наша статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0


  ->


  КГЛ "Надежда" © 2022
  Створити безкоштовний сайт на uCoz